Site Haritası - Buradasınız Anasayfa / PARTİKÜL TEMİZLİĞİ


BAŞAK TURBO PARTİKÜL HİZMETLERİ

Partikül Filtresi Nedir ?


Partikül filtresi (DPF) yeni nesil araçların egzoz sistemlerinde insan sağlığına ve çevreye minumum düzeyde zarar verilmesi için kullanılan bir parçadır. Parça tipik bir susturucuya benzese de içerisinde küçük gözenekler bulunur. Dizel motorun egzoz manifoldundan çıkan gazların ilk geçtiği yer partikül filtresidir. Partikülün kısaca anlamı da, tam olarak yanmamış sıvı veya katı maddelere denir.

Partikül filtresi (DPF) yeni nesil araçların egzoz sistemlerinde insan sağlığına ve çevreye minumum düzeyde zarar verilmesi için kullanılan bir parçadır. Parça tipik bir susturucuya benzese de içerisinde küçük gözenekler bulunur. Dizel motorun egzoz manifoldundan çıkan gazların ilk geçtiği yer partikül filtresidir. Partikülün kısaca anlamı da, tam olarak yanmamış sıvı veya katı maddelere denir.

Partikül Filtresi Çalışma Sistemi?

Partikül filtresi, basit bir yapıda görünse de işlevi büyüktür. Petek şeklinde gözeneklerden oluşan filtre egzozdan çıkan gazı dışarı atar. İşte, egzoz gazı içerisindeki çevreye çok zararlı olan bu maddeler peteklere yapışır ve çevreye zarar vermesi önlenir. Fakat, bu gözeneklerde biriken kurumlar gözeneklerde kalmazlar ve partikül kurumlarla tıkanır ve sonucunda motorun çalışması güçleşir, yakıt yakımı artar ve motor ısınır.


Partikül Filtresi Temizliği

Yüksek ısıyla temizleme işlemi araçta otomatik olarak uygulanan işlemdir. Partikül filtresini 700 dereceye ulaştığında kurumlar yakılırak dışarı atılır.

Partikül filtresini temizlemek için piyasada satılan birçok kimyasal bulunuyor. Genellikle, kimyasalllar motorun yakıt deposuna koyulur ve bu kimyasallar yakıtla birlikte yandığında çıkan gazlar partikülün içerisinde peteklerin içerisindeki kurumu çözerek dışarı atılmasına etkendir

Filtre, araçtan sökülerek çeşitli kimyasallarla temizlenir.

Partikül filtresini, bilgisayardan orijinal programlı cihazlara jenerasyon yaparak temizleme yapılır.

 

Dizel Partikül Filtresi

Dizel Partikül Filtresi, egzoz gazlarının ayrıştırılmasına hizmet eden bir sistemdir. Özellikle dizel motorların egzoz sistemlerine uyarlanan bu parça yanma sonrası ortaya çıkan gazların tutularak, dizel motorların çevreye verdiği zararı en aza indirgenmesi için tasarlanmıştır.

 

Partikül Revizyonu Nasıl Yapılır

Otomobiller, kullandıkları yakıtlardan kaynaklanan atıkları bir şekilde filtre etmeleri gereklidir. Bunlar çoğu zaman katalizör tarafından yapılırken dizel araçlarda durum biraz daha farklı olabilmektedir. Daha farklı yakıt tarzı ve daha fazla atık içermesinden dolayı dizel otomobillerin çoğunda partikül filtresi bulunmaktadır. Partikül filtresi, belirli periyotlarda dolarken temizliği yapılmalıdır. Özellikle periyodik bakım yapılırken buna uygun yağlar tercih edilen araçlarda, partikül filtresi tıkanması daha seyrek gözlenmektedir.

 

Partikül Filtresi Temizleme Yöntemleri

Yüksek Isıyla Temizleme ;

Bu işlem aslında her araçta kendiliğinden olan bir işlemdir. Partikül filtresini 700 dereceya ulaştığında içerisindeki kurumları yakarak dışarıya atar. Ancak 700 dereceye ulaşmak çok da kolay değildir. Arabayı ortalama 2500 devirde yarım saat durduğu yerde çalıştırdığınızda partikül fitresinin sıcaklığı ancak 700 dereceye ulaşabilir.


Şehir içinde araç kullanımında, özellikle sürekli kısa mesafelerle aracınızı kullanıyorsanız partikül filtresi hiç temizlenemiyor olabilir. Eğer ki aracı durduğu yerde sabit 2500 devirde yarım saat boyunca tutarsanız ve bunu her 20 bin kmde bir uygularsanız partikül filtresinin temizliği için çok olumlu bir uygulama olacaktır.


Ancak bazı araçların partikül filtresinin bir girişinde ve bir de çıkışında boru olur. Bu borulardan ilki partiküle giren egsoz gazının miktarını ölçer, diğeri ise partikül filtresinden çıkan gazı ölçer. Eğer çıkan gaz basıncı giren gaz basıncından düşükse, beyin motora partikül filtresini temizlemek için sıvı kimyasal madde gönderir. Bu madde motor içerisinde yakıtla birlikte yanar. Motorun ısısı çok çabuk yükselerek partikülün temizlenmesi sağlanır.


Partikül Filtresini Çeşitli Kimyasallar ile Temizleme ;

Piyasada, partikül fitresini temizlemek için bir çok kimyasal bulunur. Bu kimyasallar genelde motorun yakıt deposuna koyulur. Bu kimyasallar yakıtla birlikte motorda yandığında çıkan gazlar partikülün içerisinde deterjan etkisi göstererek partikülün peteklerindeki kurumun çözülerek dışarı atılması sağlanır.

Partikül Filtresini Söküp Temizleme ;

Bu işlemde partikül filtresi araçtan komple sökülerek içerisi yine çeşitli kimyasallar ile yıkanarak temizlenir. Hatta piyasada partikül temizleyici çeşitli makinalar bile bulunmaktadır. Bu makinalarda da yine kimyasallar sayesinde partikül filtresi temizlenir.

 

Bilgisayarda Jenerasyon Yaparak Temizleme

Partikül filtresini orjinal programlı cihazlara bağlayarak jenerasyon yaptırabilirsiniz. Bu işlem aslında yukarıda bahsettiğim yüksek devirde uzun süreli çalıştırmayla yapılandan pek de farklı değildir. Fark olarak partikülün ısı derecesini ve daha fazlasını bilgisayar ekranında göreceğiniz için daha güvenlidir.

Partikül Filtresi Temizlenmesinin Faydaları

Karbon temizleme sonrasında kurumdan kurtulan motor daha rahat nefes alır, performansı artar.

Karbon temizleme işlemi düzenli olarak yapıldığında motorun ömrü uzar. (40.000 km'de bir yapılması tavsiye edilir.)

Yakıt tüketimi azalır.

Çevreye salınan zararlı egzoz gazları azalır.

Emme Manifold Temizleme hizmetini, dizel ve benzinli araçlar için hava emiş sistemi temizleme hizmeti olarak tanımlayabiliriz. Emme Manifold Temizleme hizmeti; emme manifoldu, EGR valfi, turbo palleri ve gaz kelebeği içerisindeki karbon partiküllerini temizleyerek motorun mümkün olan en üst seviyedeki performansına ve yakıt tüketim değerlerine ulaşmasına katkıda bulunur.

 

Karbon Temizleme hizmeti ile aracınızın yakıt sistemi temizlenirken Emme Manifoldu Temizleme hizmeti ile aracınızın hava emiş sistemleri temizlenir.

 

Partikül Filtresi Çalışma Prensibi

Dizel Partikül Filtresi (DPF); silisyum karbürden yapılmış (SİC) ve soy metal ile kaplanmış olup, Hidrokarbonlar (HC) ile Karbon Monoksit (CO) emisyonlarını azaltmak için, kurumun yakılmadan egzozdan dışarı atılmasını en aza indirmek amacıyla, egzoz gazlarında yer alan partikülleri filtreleyerek toplamak için tasarlanmışmıştır.

Partikül filtresinde, dizel motorların egzoz gazlarındaki kurumu süzen bir yapılanma bulunmaktadır. Dizel son işleme sistemi; hidrokarbonlar (HC) ve karbon monoksit (CO) gibi egzoz emisyonlarını ve partikülleri azaltmak amacıyla, emisyon düzenlemesini karşılamak için dizayn edilmiştir. Ön-katalitik konvertör (Precat) ile bir katalitik konvertörden (ana dizel oksidasyon katalizörü + kaplanmış dizel partikül filtresi) meydana gelmektedir. Dizel partikül filtresinin genel yapılanmasını oluşturan temel bileşenler şunlardır:

  • Ana dizel oksidasyon katalizörü,
  • Kaplanmış dizel partikül filtresi,
  • Basınç boruları,
  • Ön-katalizör (Precat).

Kurum partikülleri kaplanmış dizel partikül filtresinin kanalları içinde birikmekte ve filtrenin tıkanmasını önlemek üzere düzenli aralıklarla yakılırlarak yenilenme  (rejenerasyon) işlemi gerçekleştirilir.

Egzoz emisyonlarını daha çok düşürmek için katalitikten sonra dizel partikül filtresi takılmaktadır. Egzozdan çıkan gazlardaki yakıt partikülleri bu filtrede toplanmaktadır. Bazı araç markalarında (sistemlerde) tek kullanımlık olarak dizayn edilmiş bu filtre değişmek zorunda kalırken, bazı sistemlerde filtre içindeki partiküller yakılarak dışarı atılmak suretiyle filtrenin kendisini temizlemesi sağlanmaktadır. Partikül filtresinin yenilenme (rejenerasyon) işlemini gerçekleştirebilmesi için, içinde hego benzeri bir sensör ve art yakıcı gibi bir enjektör yer almaktadır. Filtrenin dolduğunu algılayan sensör, ekranda bir uyarı yazısı göstererek, yanmanın başladığı konusunda sürücünün bilgilendirilmesine yardımcı olur. Mesajı gören sürücünün, 20-30 dakika boyunca rölantiye düşmeden ve 2000 - 2500 devir aralığında seyretmesi gerekmektedir. Mesaj silinene kadar araç rölantiye düşmemeli ya da kontakt kapatılmamalıdır.

 


 

BAŞAK TURBO SERVİS
TURBO SATIŞ TAMİR VE SERVİSİ - www.basakturbo.com - info@basakturbo.com
SANKO SANAYİ SİTESİ C/4 BLOK NO: 205 SULTANGAZİ İSTANBUL

GSM ACİL: 0532 512 79 97 - GSM2: 0553 469 34 86Turbo Bizim İşimiz!

Detaylar

Turbo Bizim İşimiz!

Detaylar

Turbo Bizim İşimiz!

Detaylar

Turbo Bizim İşimiz!

Detaylar


BAŞAK TURBO SERVİS
TURBO SATIŞ TAMİR VE SERVİSİ - www.basakturbo.com - info@basakturbo.com
SANKO SANAYİ SİTESİ C/4 BLOK NO: 205 SULTANGAZİ İSTANBUL

GSM ACİL: 0532 512 79 97 - GSM2: 0553 469 34 86

NEDEN BAŞAK TURBO?

Başak Turbo 2006 Tarihinde Hizmete Başlamıştır Performans Artırıcı Turbo Modifiye Olarak Başlamıştır .Turbo Tamir Ve Revizyonlu Turbo Konusunda

Detaylar

TURBO BAKIMI

HOLSET - GARRET - BORG - WARNER - KKK - SCHWITZER - IHI - MITSUBISHI Ve Diğer Çeşit Turboların Revizyonunu Ses Balansını Ve Orjinal Sıfır Turbo

Detaylar

TURBO TAMİRİ

Bilindiği Üzere Turbo Tamiri Çok Zor Bir İştir. Turbonun Çok İnce Ayarları Olduğundan Her İşin Ehli Olduğuna Göre Bu İşinde Bir Ehli Veya Bir Kaç

Detaylar

TURBO SATIŞ

2006 Yılından beri yüksek teknoloji ürünleri olan Garrett, Holset, IHI, Mitsubishi ve Borg Wamer (kkk ve Schwitzer) turbolarının satışı ve

Detaylar
Image 1

Hızlı Çözümlerimiz
İle Hizmetinizdeyiz

Sizin İçin Bakım ve Tamir Sürelerinde Her Zaman En Optimum Çözümleri Üretiriz.

Detaylar
Image 2

7 Gün 24 Saat
Hizmetinizdeyiz

Sizin İçin Bakım ve Tamir Sürelerinde Her Zaman En Optimum Çözümleri Üretiriz.

Detaylar

NEDEN BAŞAK TURBO

Başak Turbo 2006 Tarihinde Hizmete Başlamıştır Performans Artırıcı Turbo Modifiye Olarak Başlamıştır .Turbo Tamir Ve Revizyonlu Turbo Konusunda Yurt Dışında Egitim Yaparak Türkiyede Hizmete Başlamıştır 24 Saat Turbo Hakkında Yardımcı Olmaktadır.Turbodan Dolayı Arıza Yapmış Araclara Cekici Hizmeti Verilmektedir. Tamir Ve Revizyonlu Turbolarda Orjinal Parca Kullanılmaktadır

Holset - Garret - Borg - Warner - Kkk - Schwıtzer - Ihı - Mıtsubıshı Ve Diğer Çeşit Turboların Revizyonunu Ses Balansını Ve Orjinal Sıfır Turbo Satışını Yapmaktadır. Arızalanmış Veya Bozulmuş Turbonuzu Başak Turbo'ya Gönderin, En Kısa Sürede Tamir Ve Bakımını Garantili Olarak Yapalım, Adresinize Teslim Edelim

SOSYAL MEDYADA BAŞAK TURBO

Copyright © 2010-2017 ajansumut.com WEB SİTESİNDE PROFESYONEL ÇÖZÜMLER İÇİN TIKLAYINIZ -*- TELEFON: 0532 264 37 61