Site Haritası - Buradasınız Anasayfa / TURBO BAKIMI


BAŞAK TURBO BAKIMI VE ARIZALARI HİZMETLERİ

Turbo egzosdan çıkan gazın basıncı ile çalışan bir tirübin ve bu tirübinden hareket alan bir fan kullanılarak motora giren havanın sıkıştırılarak yanmanın verimini artırmakta kullanılır. Turbo dizel araç kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli bilgiler;

Turbo dizel motora sahip olan araçlar gaz verilerek ısıtılmamalıdır. Hava iklim koşullarına göre 30 - 90 saniye arasında rölantide çalışması ondan sonra yola çıkılması. Diğer önemli nokta ise motor soğukken yüksek devirde kullanılmamalıdır. Çünkü motor soğukken yüksek devire çıkması aynı zamanda yüksek basınç oluşmasına neden olur bu durum turbo türbinlerine zarar verebilir. Yani motor soğukken 2500 devri aşmamakta fayda var.

Turbo araçları çalıştırmak kadar stop etmekte büyük önem arz eder. Tıpkı ilk çalıştırmada motorun gaz verilmeden ısıtılması gerektiği gibi stop edilirkende en az 30 saniye gaz verilmeden çalıştırılması gerekir.

Bunun nedeni motor çalışırken turbo türbinlerini birbirine bağlayan milin yağlanmasıdır. Kontağı kapattığınızda motor durur buna bağlı olarak yağlama da durur. Ancak turbo yağsız olarak bir süre daha dönmeye devam eder. Bu durum turboda büyük zararlar açabilir. O yüzden motoru stop etmeden önce rölantide bir süre çalıştırarak turbo türbinlerinin normal devrine inmesi beklenmelidir.

Eğer turbo dizel aracınızı sağlıklı olduğu kadar ekonomik olarak da kullanmak istiyorsanız “maximum tork” durumuna dikkat etmeniz gerekir. Yani dizel araçlar için maximum tork gücü üreten devir aralığını geçmemelisiniz.

Turbo dizel araçlarda maximum güç genellikle 1750 ile 3750 devirleri arasında üretilir. Bundan fazlası gereksiz ve zararlıdır. Aracınızın hangi devirde en yüksek torka ulaştığını bilmenizde yarar var. Araç hareket halindeyken de maximum güç aralığını geçip geçmediğinizi aracın çekişinden de hissede bilirsiniz.

İkinci önemli nokta ise kalkış ; kalkışlarda aracınızı kesinlikle rölanti (1000) devrine düşürmeyin. Bu durumda mazot pompası zarar görebilir. Aynı şekilde rölanti de gidiyorsanız gaz pedalına bir anda yüklenmeyin, turbo yüksek basınç altında kalacağı için zarar görebilir.YAĞLAMA YETERSİZLİĞİ

Değişim süresi aşılmış ve değiştirilmemiş kirli yağ ile dolmuş yağ filtresi yetersiz yağlama yaparak turbo şarj milinde ve burçlarda aşınma ve yanmaya neden olur. Ayrıca turboşarj yağ giriş çıkışlarına sürülen silikon sıvı contalar turbo şarj yağ kanallarının tıkanmasına ve yetersiz yağlanmaya neden olur.

EMME PERVANESİNDE YABANCI CİSİMLERDEN KAYNAKLANAN HASARLAR

Hava filtresi tarafındaki borularda kalan cıvata, üstüpü , somun ve başka yabancı cisimler pervanenin zedelenerek iş görmez hale gelmesine neden olur.

Yetersiz havadan kaynaklanan hasarlar

Hava filtresi tıkalı olduğunda yetersiz hava nedeni ile hava filtresi yönüne doğru ileri geri hareket ederek boşluk oluşturacaktır. Sonuçta rotor merkezleme yatağı bozulacak, turbo mutlaka arıza yapacak ve turbo kompresör salyangozuna yağ dolacaktır.

Turbolar hakkında bazı DİKKAT edilmesi önerilen hususlar;

Motor yağını kaliteli seçin ve düzenli değişimini sağlayın. Her zaman motor üreticisinin tavsiye ettiği yağı kullanın. WD40 ve benzeri temizleme katkılarını ya da gevşeticileri kullanmayın. Her zaman motorun ısınması için 30 ila 60 saniye kadar bekleyin. Soğuk ve ince yağ, ısınmış bir yağ gibi kolayca hareket edemez ve parçaların bir süre yağsız kalmasına yol açar.

Yola çıktığınızda turboyu hemen devreye sokmayın, turbo henüz yağ ihtiyacını gidermemiş olabilir.

Aracı stop etmeden önce turbonun soğuması ve bir sonraki çalışma için gerekli yağlamayı yapması için 30 saniye kadar rölantide çalıştırın. Yüksek devirlerde tirübin devamlı dönmektedir.Bu esnada motoru kapamak turboya giden yağıda kapamak anlamına gelir.Bu durumda turbo yataklarında ciddi hasarlar oluşur. Motorun yağını her değiştirdiğinizde yağ filitresinide değiştirin ve ilk çalıştırmada yağ basıncının sağlandığına emin olun. Yukarıdaki hususları yerine getirmeniz ve aracınızı iyi bir şekilde kullanmanız,bakımlarına dikkat etmeniz durumunda Turbo en az motorunuz kadar sorunsuz ve uzun ömürlü olacaktır.

TURBOLARDA SIK GÖRÜLEN ARIZALAR ;
 Kontrolsüz basınç hareketleri
 Turbodan kaynaklanan yağ kaçakları
 Pallerin eğilmesi ya da mil boşluğunun açtığı gürültüler
 Turbonun aşırı ısınması nedeniyle motorda oluşan hasarlar
 Turbo milinin kırılması
 Turbo westgate valf diyaframının patlaması
 Turbo salyangozunun çatlaması
-Kontrolsüz Basınç Hareketleri

 Valf diyaframının patlaması,valf iticisi vidasının kırılması,valf boru patlaması nedenleriyle gerçekleşebilen arıza türüdür.

 Bu arıza,araçta gaz verme esnasında ani kesikler şeklinde kendini gösteriyor.

 Aşınmaya ve aşırı yüklemeye bağlı olarak ortaya çıkan bu arıza,

-Yağ Kaçakları

 Turbo milinin kesilmesi,mil çevresinde oluşabilecek aşırı boşluk sebebiyle,yağ tutamaması nedeniyle ortaya çıkan arıza rölantide çalışırken dahi egsozdan mavi renkli duman atılması şeklinde kendini gösterir.

 Motorda yağ eksilmesine yol açar.

 Motor yağ basıncını düşürdüğü için son derece önemli bir arızadır ve hemen giderilmelidir.

-Aşırı Gürültü

 Kullanıcılar tarafından aracın gaz pedalına basıldığında vınlama ya da aşırı pedal sesi ve turbo gücünün azalması şeklinde kendini gösteren arıza;kötü kullanım,zaman içinde oluşan normal aşınma gibi nedenlerden ortaya çıkar.

 Turboların aşırı yüksek devirlerde görev yapması bu parçaların sorunlu hale gelmesine yol açmaktadır.

-Aşırı Isınma

 Turbo salyangozu içinde gaz sıkışması nedeniyle oluşur.
 Kullanıcılar tarafından,araçta gerçekleşen aşırı güç kaybı ve egsoz sisteminin kızarmasıyla anlaşılır.
 Soruna egsoz sisteminde oluşan hasarlar katkı yapar.
 Katalizatörde oluşan birikmeler sonucu gaz geçişini sağlıklı yapamayan egsozlar turbo salyangozu içerisinde gaz sıkışmasına ve aşırı ısınmaya yol açar.
 Bu nedenlerle deforme olan salyangoz bir süre sonra görev yapamaz hale gelir.
 Bu turbonun komple değişmesini gerektirebilir.-Turbo Milinin Kırılması

 Turbo yağlamasını zayıf olması nedeniyle oluşur.
 Motordan turboya yağ getiren hortumun tıkanması sebebiyle kuru kalan turbo fazla ısınır ve mil hızla aşınır.
 Egsoz gazında yoğunluk,mavi renkte çıkması ve araçta bariz güç kaybı şeklinde belirtiler göstererek anlaşılır.

-Turbo Westgate Valf Diyaframının Patlaması

 Aşırı basınca yol açacak hareketlerde ve aşırı gaza yüklenmelerde ortaya çıkabilecek bir arızadır.
 Kullanıcı tarafından gaz verildiğindeki kesikliklerden anlaşılır.
 Elektronik diagnostik cihazları aracılığıyla da tespit edilebilir.
 Turbonun aşırı yüksek devirlerde çalışmasından ve araç bakımlarının düzensizliği nedeniyle oluşur.

-Turbo Salyangozunun Çatlaması

 Kullanıcılar tarafından egsoz patlama sesine benzer patlama hissedilebilecek olan arıza,aynı zamanda araçta aşırı performans kaybına yol açar.
 Genellikle uzun kulanım sonucu aşınma nedeniyle ortaya çıkar.

Bu Arızaların Oluşmasını Engellemek ya da Geciktirmek için Öneriler ;

 Özellikle performanslı kullanımlar sonrasında,araç terk edilmeden önce motor bir süre rölanti devrinde bırakılmalıdır.Bu sayede aşırı devirli çalışırken kuruyan turbo sisteminin kendini yağlamasına izin verilmiş olur.
 Sürekli sağlanan performansta değişiklikler görüldüğünde araç hemen bir uzmanın kontrolünden geçirilmelidir.
 Motor hava filtresi sık sık kontrol edilmeli,temizlenmeli ya da değiştirilmelidir.Buradan geçebilecek partiküller aşırı hassas olan ve oldukça yüksek hızlarda görev yapan sisteme zarar verebilmektedir.
 En fazla 70bin km’de bir araç turbosu bir uzman tarafından gözden geçirilmelidir
 Motor yağının düzenli olarak kontrol edilmesi,her yağ değişiminde motor yağ filtresinin de değiştirilmesi;turboya giden yağın kalitesinin de yüksek kalmasına neden olacaktır.
 Rölantide uzun süre çalıştırılarak motorun aşırı ısınmasına olanak verilmemelidir.
 Mümkünse araca bir turbo basınç saati konularak turbonun ürettiği basınç sürekli kontrol altında tutulmalı,değerlerde oluşabilecek değişiklikler gözlenmelidir.
 Araç egsozlarında oluşacak arızalar turboları yakından ilgilendirmektedir.Bu arızalar giderilmeli ve egsoz bakımı ihmal edilmemelidir.
 Motora yapılan periyodik bakımlar (yağ ve filtre değişimi) ihmal edilmemeli,zamanında yağ ve filitre değişimini sağlayarak meydana gelebilecek turbo arızalarına olanak verilmemelidir.
Başak Turbo 2006 Tarihinde Hizmete Başlamıştır. Performans Artırıcı Turbo Modifiye Çözüm Ortağı Olarak Başlamıştır. Turbo Tamir Ve Revizyonlu Turbo Konusunda Yurt Dışında Eğitim Alarak Türkiye'de Hizmete Başlamıştır. 24 Saat Turbo Hakkında Yardımcı Olmaktadır. Turbodan Dolayı Arıza Yapmış Araclara Çekici Hizmeti Verilmektedir. Tamir Ve Revizyonlu Turbolarda Orjinal Parca Kullanılmaktadır.


Holset - Garret - Borg - Warner - Kkk - Schwıtzer - Ihı - Mıtsubıshı Ve Diğer Çeşit Turboların Revizyonunu Ses Balansını Ve Orjinal Sıfır Turbo Satışını Yapmaktadır.


Arızalanmış Veya Bozulmuş Turbonuzu Başak Turbo'ya Gönderin, En Kısa Sürede Tamir Ve Bakımını Garantili Olarak Yapalım, Adresinize Teslim Edelim.


Bilindiği Üzere Turbo Tamiri Çok Zor Bir İştir. Turbonun Çok İnce Ayarları Olduğundan Her İşin Ehli Olduğuna Göre Bu İşinde Bir Ehli Veya Bir Kaç Ehli Vardır. Türkiye Çapında Çok Az Da Olsa Bu İşin Ehli İnsanlar Vardır. Bizleri Tercih Ettiğinizde Bunun Yansımasını Göreceksiniz.

 

Turbo Tamirini Nasıl Ne Şartlarla Yaptığımızı Ve Geri Dönüşümü Sağlayıcı Ayrıyeten Bir Kucak Dolusu Para Dökerek Alacağınız Turboların Kesenize Ne Kadar Zarar Verdiğini Bizim Turbo Tamir Yaptığımız İnsanlara Bir Sorduğunuzda Bunu Anlayacaksınız. Çünkü En İyi Reklamı Müşteri Yapar Tabi En Kötü Reklamıda.
Bizler Bu Konuda Bizi Seçen Müşterilerimizin Bilgilerinide Sizinle Paylaşacağız.

 

Müşterilerimizin Memnuniyeti Bizim İçin Para Kazanmaktan Ötedir. Gerek Kamyon, Otobüs, Binek Araç, Gemi, Jeneratör, Traktör, İş Makinaları Gibi Araçların Turbolarını Onarmak Bizim İşimizdir. Ve Biz Bu İşi En İyi Bir Şekilde Kaliteli Orjinal Yedek Parça İle Sizlere Sunmaktayız.

•Turboşarjın Arıza Nedenleri


•1.Yağ Kirliliği


Özellikle Motor Revizyonlarından Sonra Motorun Yağ Kanalların Da Kalan Talaşlar Ve Çapaklar Motora Monte Edilen Yeni Veya Bakımı Yapılmış Turbonun Burçların Da, Milinde Ve Gövdesinde Derin Çiziklere Ve Aşınmalara Neden Olacaktır. Bu Durum Da Turbo Arızalanacak Ve Kullanılmaz Hale Gelecektir


•2. Yağlama Yetersizliği


*Uzun Süre Kullanılmış Ve Değiştirilmemiş Kirli Yağ Ve Dolmuş Yağ Filtresi Yetersiz Yağlamaya Neden Olur.
*Turboya Gelen Yetersiz Yağ Nedeni İle Turbo Milinde Ve Burçlarda Menevişlenmeye Ve Yanmaya Neden Olur
*Turbo Yağ Giriş-Çıkış Flanşlarına Sürülen Silikon Sıvı Contalar Turbo Yağ Kanallarının Tıkanmasına Yetersiz Yağlanmaya Sebep Olur.
*Emme Pervanesinde Yabancı Cisimlerden Kaynaklanan Hasarlar
*Hava Filtresi Tarafındaki Borularda Kalan Cıvata Somun V.S. Gibi Yabancı Cisimler Pervanede Hasara Neden Olacaktır.


•3.Türbün Tarafında Yabancı Cisimlerden Kaynaklanan Hasarlar


*Motor Sübap Kestiyse
*Piston Sardıysa Ya Da Manifolttan Bir Parça Koptuysa
*Bu Parçalar Turbo Mili
*Kanatlarında Hasara Neden Olur.
*Yagın Zamanında Degişmemesi
*Aracın Seyir Halindeyken Boşta Kullanmak
*Hava Filtresinin Zamanında Degişmemesi .
*Her Yag Degişiminde Yag Filtresini Degişmemek .


•4.Aracın İlk Calıştırıldıgı Zaman 3 Dakika Gaz Vermeden Calıştımamak


*İstop Ederken Ani İstop Etmek .
*Ani Vites Düşürmek
*Ani Vites Artırmak .
*100000 Kmde Bir Turbo Bakımı Yaptırmamak .
*Yag Degişiminin Alt Tıpa Sökülüp Yagını Degiştirmemek

BAŞAK TURBO SERVİS
TURBO SATIŞ TAMİR VE SERVİSİ - www.basakturbo.com - info@basakturbo.com
SANKO SANAYİ SİTESİ C/4 BLOK NO: 205 SULTANGAZİ İSTANBUL

GSM ACİL: 0532 512 79 97 - GSM2: 0553 469 34 86Turbo Bizim İşimiz!

Detaylar

Turbo Bizim İşimiz!

Detaylar

Turbo Bizim İşimiz!

Detaylar

Turbo Bizim İşimiz!

Detaylar


BAŞAK TURBO SERVİS
TURBO SATIŞ TAMİR VE SERVİSİ - www.basakturbo.com - info@basakturbo.com
SANKO SANAYİ SİTESİ C/4 BLOK NO: 205 SULTANGAZİ İSTANBUL

GSM ACİL: 0532 512 79 97 - GSM2: 0553 469 34 86

NEDEN BAŞAK TURBO?

Başak Turbo 2006 Tarihinde Hizmete Başlamıştır Performans Artırıcı Turbo Modifiye Olarak Başlamıştır .Turbo Tamir Ve Revizyonlu Turbo Konusunda

Detaylar

TURBO BAKIMI

HOLSET - GARRET - BORG - WARNER - KKK - SCHWITZER - IHI - MITSUBISHI Ve Diğer Çeşit Turboların Revizyonunu Ses Balansını Ve Orjinal Sıfır Turbo

Detaylar

TURBO TAMİRİ

Bilindiği Üzere Turbo Tamiri Çok Zor Bir İştir. Turbonun Çok İnce Ayarları Olduğundan Her İşin Ehli Olduğuna Göre Bu İşinde Bir Ehli Veya Bir Kaç

Detaylar

TURBO SATIŞ

2006 Yılından beri yüksek teknoloji ürünleri olan Garrett, Holset, IHI, Mitsubishi ve Borg Wamer (kkk ve Schwitzer) turbolarının satışı ve

Detaylar
Image 1

Hızlı Çözümlerimiz
İle Hizmetinizdeyiz

Sizin İçin Bakım ve Tamir Sürelerinde Her Zaman En Optimum Çözümleri Üretiriz.

Detaylar
Image 2

7 Gün 24 Saat
Hizmetinizdeyiz

Sizin İçin Bakım ve Tamir Sürelerinde Her Zaman En Optimum Çözümleri Üretiriz.

Detaylar

NEDEN BAŞAK TURBO

Başak Turbo 2006 Tarihinde Hizmete Başlamıştır Performans Artırıcı Turbo Modifiye Olarak Başlamıştır .Turbo Tamir Ve Revizyonlu Turbo Konusunda Yurt Dışında Egitim Yaparak Türkiyede Hizmete Başlamıştır 24 Saat Turbo Hakkında Yardımcı Olmaktadır.Turbodan Dolayı Arıza Yapmış Araclara Cekici Hizmeti Verilmektedir. Tamir Ve Revizyonlu Turbolarda Orjinal Parca Kullanılmaktadır

Holset - Garret - Borg - Warner - Kkk - Schwıtzer - Ihı - Mıtsubıshı Ve Diğer Çeşit Turboların Revizyonunu Ses Balansını Ve Orjinal Sıfır Turbo Satışını Yapmaktadır. Arızalanmış Veya Bozulmuş Turbonuzu Başak Turbo'ya Gönderin, En Kısa Sürede Tamir Ve Bakımını Garantili Olarak Yapalım, Adresinize Teslim Edelim

SOSYAL MEDYADA BAŞAK TURBO

Copyright © 2010-2017 ajansumut.com WEB SİTESİNDE PROFESYONEL ÇÖZÜMLER İÇİN TIKLAYINIZ -*- TELEFON: 0532 264 37 61